سئو و بهینه سازی

بدون شک تاکنون واژه سئو و بهینه سازی به وفور به گوش شما خورده است. خصوصا اگر شما یک طراح سایت بوده و یا قصد بهینه سازی وب سایت قدیمی خود را داشته باشید، بیشتر با این واژگان برخورد خواهید نمود. بیایید با یکدیگر سئو و بهینه سازی را مرور کرده و یکبار برای همیشه معنای آن را یاد بگیریم!

سئو چیست؟

کلمه سئو از عبارت Search Engine Optimization گرفته شده و معادل بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو می باشد. به طور کلی می توان گفت که سئو هم معنی بهینه سازی بوده و به معنای دستکاری و یا فریب دادن موتورهای جستجوگر نیست! بلکه به مجموعه ای کامل و هدفمند برای تغییر استراتژیک وب سایت ها گفته می شود که با هدف رسیدن به رتبه بندی بالای سایت ایجاد می شود.

بدون شک بیشتر افرادی که برای منظور خود به موتورهای جستجوگر مراجعه می کنند، در اکثر مواقع ۳ سایت ابتدایی را برای مطالعه انتخاب می کنند. بنابراین بهبود شرایط سایت با استفاده از ترفندهای بهینه سازی به بهتر دیده شدن سایت شما کمک می کند.

اهداف سئو و بهینه سازی

الگوریتم های رتبه بندی گوگل و نیز سایر موتورهای جستجو دارای بیش از ۲۰۰ معیار هستند که به وسیله آن ها یک سایت را رتبه بندی می نمایند. یکی از مهم ترین وظایف هر مهندس سئو این است که شناخت دقیقی از این معیارها داشته و با به کارگیری آن ها با موفقیت سئو را پیاده سازی کند.

هدف اصلی از پیاده سازی سئو کمک کردن به وب سایت ها است تا موفق به کسب محل های بالا حین جستجو در موتور جستجوگر شده و بدین وسیله ارتباط بین صفحات و کلمات کلیدی سرچ شده توسط کاربران را افزایش دهد. به نمایش درآمدن بیشترین صفحات که با عبارات یا کلمات وارد شده بیشترین قرابت را داشته باشند، هم برای کاربر و هم برای موتور جستجوگر دارای مزایای بی شماری است. زیرا کاربر پاسخ سوال خود را سریع تر یافته و موتور جستجو نیز قابل اعتماد می گردد.

اهداف کلی سئو و بهینه سازی به صورت خلاصه

به طور کلی می توان گفت که اهداف زیر از اهدافی هستند که توسط سئو دنبال می شود:

  • تاثیر و قابل توجه در بازدید وب سایت
  • ایجاد و شکل گیری برند
  • افزایش ترافیک سایت
  • برخوردار شدن وبسایت از رتبه بهتر در صفحه نتایج موتور جستجو
  • افزایش فروش محصولات
  • ابزاری مناسب برای انجام تبلیغات

سئو درون صفحه چیست؟ (On Page SEO)

برای آن که بتوان به خوبی سئو سایت را شناسایی کرده و آن را مدیریت نمود لازم است که با تمام اصطلاحات آن آشنا باشید. سئو درون صفحه یکی از این موارد است که به کنترل مستقیم کدها و یا محتویات وب سایت شما اعم از متن ها، تصاویر، پیوندها و… مربوط می گردد.

به صورت کلی تر می توان گفت که تمام مواردی که در سایت خود بارگذاری می نمایید به عنوان سئو درون صفحه شناخته می شود. این روش یک روش پایه برای بهینه سازی بوده و به عبارتی پایه و اساس تمامی تلاش های لازم برای بهینه سازی شناخته می شود؛ زیرا که بیشترین کنترل را روی این بخش داشته و لازم است که سئو درون صفحه به درستی انجام شود.

سئو بیرون صفحه چیست؟ (Off Page SEO)

این روش از سئو بالعکس سئو درون صفحه بوده و به تمام ارتقاهایی گفته می شود که خارج از وب سایت شما صورت می گیرد. به طور کلی به تمامی مواردی که سبب بهینه سازی سایت شما شده و موجب می شود تا سایت شما در رتبه بندی های بالا قرار گیرد، سئو بیرون صفحه گفته می شود. سئو بیرون صفحه شامل موارد متعددی است که از جمله آن ها می توان به پیوندهایی که به سایت شما داده می شود اشاره نمود.

سئو کلاه سفید چیست؟ (White Hat)

سئو کلاه – سفید را اگر بخواهیم به صورت فنی تعریف نماییم، باید بگوییم که این حوزه به مجموعه ای از تکنیک ها، راه کارها و استراتژی هایی که تحت تبعیت موتورهای جستجو هستند، اشاره می نماید. همان گونه که در ابتدای این مقاله ذکر نمودیم، این موضوع به معنای فریب دادن موتور جستجو و یا کاربران نبوده و از این بخش به عنوان سئو اخلاقی یاد می شود.

دلیل آن که از این بخش به عنوان سئو اخلاقی یاد می شود این است که یا دارای یک اجرای بلند مدت بوده و یا آن که از سیاست های درست و دستور العمل های صحیح برای کسب رتبه های نخستین در نتایج موتور های جستجو استفاده می گردد.

سئو کلاه سیاه چیست؟ (Black Hat)

این سئو همان سئویی است که برای فریب موتورهای جستجو مورد استفاده قرار گرفته و به مجموعه ای از تکنیک ها و دستوراتی گفته می شود که از آن ها به منظور فریب دادن و دستکاری الگوریتم های موتور جستجو استفاده می شود. منظور از این کار به دست آوردن رتبه های نخستین در موتورهای جستجو می باشد.

لازم به ذکر است که تاکید کنیم این روش کاملا غیر اخلاقی بوده و توسط هیچ کدام از موتورهای جستجو تایید نمی گردد. به کارگیری این روش برای بهینه سازی وب سایت یک ریسک بسیار بزرگ بوده و امکان خارج شدن از فهرست پایگاه داده برای همیشه را ممکن می سازد. به طور معمول این روش ها برای افزایش رشد ناگهانی در نتایج جستجو به کار گرفته شده و گاها ممکن است که به نتیجه منجر گردد؛ اما در صورتی که توسط موتور جستجو شناسایی شود، شخص به پرداخت جریمه محکوم شده و یا به طور کامل از فهرست پایگاه داده های موتور جستجو حذف می گردد.

مقالات مرتبط با سئو و بهینه سازی

سخن پایانی

در این مقاله در خصوص سئو و بهینه سازی برای شما مطالبی کاربردی منتشر کردیم که با شناختن آن ها می توانید به راحتی وب سایت جدید خود را مطابق با اصول سئو طراحی کرده و یا وب سایت قدیمی خود را با استفاده از بهینه سازی نمودن آن به رده های نخستین موتورهای جستجو منتقل کنید.

برای یادگیری حرفه ای سئو لازم است که ابتدا مفهوم سئو داخلی و سئو خارجی را به خوبی یاد گرفته و تکنیک های مربوط به هر کدام از آن ها را بشناسید. به همین علت این اصطلاحات را برای شما شرح داده و اهمیت آن ها را برای شما توضیح دادیم. امید است که با روش های اخلاقی و صحیح اقدام بهینه سازی وب سایت های خود نموده و از مزایای بی شمار آن بهره مند شوید.

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinnerدر حال ثبت رای

دیدگاه بگذارید